środa, 18 kwietnia 2018

Warstwy Ziemi w słoiku

Zbliża się Dzień Ziemi. Jest to świetny pretekst do wszelkich aktywności związanych z naszą planetą. Pomysłów mamy mnóstwo zarówno na działanie w domu jak i w terenie.
Dzisiaj pokażemy Wam nasze warstwy Ziemi w słoiku.



Temat budowy naszej planety poruszaliśmy z dziećmi już kilkakrotnie. Robiliśmy już kulę ziemską z ciastoliny. Model przedstawiał wszystkie warstwy z jakich zbudowana jest nasza planeta począwszy od jądra po skorupę ziemską.
https://cynamonkimamy.blogspot.com/2017/04/budowa-wewnetrzna-ziemi-model-z.html




Tym razem zajęliśmy się warstwą Ziemi, która jest nam najbliższa i możemy z powodzeniem ją poznawać. Udało nam się przede wszystkim ustalić, że skorupa ziemska nie jest jednolita i wszędzie taka sama. Zbudowana jest z rożnego rodzaju minerałów tworzących skały a jej grubość wynosi od 10 do 70 km.

Podczas naszych licznych spacerów i wypraw, zbieramy różnego rodzaju kamienie a czasami nawet piasek. Przywieźliśmy np trochę piasku wulkanicznego z Włoch, piasek z okolic kopalni wapienia, glinę z pobliskiej budowy.
Wszystkie te znaleziska zainspirowały nas do stworzenia warstw skorupy ziemskiej w słoiku. Ważne aby pojemnik był przezroczysty aby były wszystkie widoczne.

Zebraliśmy więc nasze skarby w jedno miejsce i zaczęliśmy działać. Potrzebowaliśmy sporego słoika z dużym otworem, aby udało nam się wszystko porządnie ułożyć. Idealnie do tego celu nadawała się karafka kupiona za 4 zł w Ikei.

Do zrobienia naszej skorupy ziemskiej użyliśmy:
  • kamieni granitowych 
  • kamieni wapiennych
  • ziemi iłowej
  • piasku wulkanicznego
  • piasku z piaskownicy
  • rozdrobnionej gliny
  • ziemi kwiatowej


Staraliśmy się układać wszystko wolno i dokładnie tak, aby warstwy były widoczne.








Warstwy nie są ułożone równomiernie, przesypują się i delikatnie mieszają.  Tak jak jest w rzeczywistości:)



Po zrobieniu naszej pracy, dzieci zaczęły bawić się tym co zostało i stworzyły swoje wersje Ziemi.

Pięknie wygląda piasek żółty z tym czarnym wulkanicznym.





Mieszanie, to też niezła zabawa:)






Zabawa był znakomita a przy tym dzieci zobaczyły, że Ziemia zbudowana jest z różnych skał różniących się kolorem, konsystencją i twardością. Nawet zapach jest inny!

Jeśli tylko Wasze pociechy są takimi samymi zbieraczami skarbów jak my, to polecamy tego typu aktywności. Przede wszystkim to znakomita zabawa, ale ile wiedzy przy okazji!

2 komentarze:

  1. U nas mania zbierania kamieni, kawałków skał i to zarówno z wycieczek, czy wygrzebanych z sąsiedniej łąki .... Zawsze wracamy z dodatkowym bagażem w plecaku czy kieszeniach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas tak samo. Kamienie, patyki i inne skarby z każdej nawet najmniejszej wyprawy:)

      Usuń