piątek, 13 kwietnia 2018

Super glutek z dwóch składników

Większość dzieci uwielbia zabawy glutkami, ciągutkami i innymi ciągnącymi się masami plastycznymi.
Dzisiaj mamy dla Was przepis na świetnego glutka, którego można zrobić używając tylko dwóch powszechnie dostępnych składników.
Glutek jest elastyczny, ciągnący się a na dodatek można z niego robić bańki 😀
Glutek, który Wam dzisiaj przedstawiamy jest bardzo elastyczny, super ciągnący, przelewający się a na dodatek można z niego robić bańki.
Do jego wykonania użyliśmy dwóch składników:
-żel do prania persil
-klej biurowy bostik, który można zastąpić np. klejem magic.


Jeśli chodzi o proporcje, to trudno mi je dokładnie napisać. Na pewno użyliśmy 3 łyżek kleju a persil to już bardziej na oko, to uzyskania odpowiedniej konsystencji. Wydaje mi się, że było go ciut więcej niż kleju:)

Składniki porządnie mieszamy łyżką w miseczce. Jeśli konsystencja jest zbyt lejąca, należy dodać żelu do prania. dolewamy go do momentu, aż glutek bez problemu będzie się odklejał od łyżki i rąk.


Kiedy glutek odkleja się od miski, można dodatkowo wyrobić go w dłoniach. Jeśli nie klei się do rąk, to znaczy, że jest gotowy do zabawy.


Teraz możemy go rozciągać, wyciągać i przelewać przez dłonie.


Największa jednak frajdę sprawiło dzieciom robienie balonów. Wystarczy tylko do masy włożyć słomkę i pilnować, by wokół niej nie było żadnego otworu. Potem delikatnie dmuchamy...


Glutek niestety ma też swoje wady. Wychodzi taki super, bo Persil zawiera kontrowersyjny składnik- boraks. To dzięki niemu, glutek jest glutkiem. Mnie osobiście przeszkadza trochę też zapach, ale dzieciaki nie narzekały:)

Mimo wszystko glutek jest po prostu super i nie pozostaje mi nic innego, tylko zachęcić Was do stworzenia swojego, według powyższego przepisu. Na pewno będziecie zadowoleni a dzieci zachwycone.


Pomysł zaczerpnięty z bloga mamawdomu.

4 komentarze:

 1. Dusia też chce zrobić takiego glutka tylko zastanawiam się czy musi być konkretnie Persil czy coś tańszego też będzie ok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie próbowałam z innym płynem, ale podobno bywa z nimi różnie. Użyłam sprawdzonego i glutek jest super:)

   Usuń
 2. Rzeczywiście - balony najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla moich dzieci to nowość. nigdy nie robiły glutkowych balonów, więc są zachwycone:)

   Usuń