sobota, 12 marca 2016

Magiczne drzewo czyli hodowla kryształków w jeden dzień

Hodowla kryształków domowym sposobem bywa czasami długa i dzieci nie mogą się doczekać na efekty. Ciekawym rozwiązaniem jest Magiczne drzewo, dzięki któremu czas oczekiwania na efekty skraca się do jednego dnia.


Pierwszy raz magiczne drzewko zobaczyłam TU. Prostota tego eksperymentu tak bardzo mi się spodobała, że postanowiłam je kupić i "przetestować" razem z moimi dziećmi.

Zgodnie z zaleceniem producenta drzewko przeznaczone jest dla dzieci powyżej 10 r. życia, dlatego  eksperyment przeprowadzaliśmy wspólnie.
W skład zestawu jaki otrzymaliśmy wchodziło kartonowe drzewko, plastikowa podstawka i płyn. Drzewko należało złożyć i ustawić na podstawce. Kolejny krok to nalanie płynu do podstawki i oczekiwanie na efekty. Za wykonanie eksperymentu zabraliśmy się z samego rana, tak aby jak najdłużej obserwować wyrastające kryształki.

Na początku wszystko wyglądało bardzo niepozornie. Dzieci nie wiedziały czego mają się spodziewać (nie pokazałam im opakowania, na którym było drzewko po zakończeniu eksperymentu), więc już od pierwszych chwil obserwowały je z wielkim zaciekawieniem.
Drzewko powoli chłonęło płyn i robiło się coraz bardziej mokre.


Po około godzinie zaczęły pojawiać się pierwsze kryształki. W tym momencie zaczęły się też piski i okrzyki radości, że już są i jedno przez drugie szukało następnych kryształów.Z każdą następną godziną robiło się ich coraz więcej i z coraz większa uwagą Cynamonki obserwowały drzewo.


A efekt końcowy był taki:

Kryształków urosło tak dużo, że przy najmniejszym dotknięciu zaczynały spadać. dotknąć oczywiście trzeba było, choćby jednym paluszkiem:)

Eksperyment z magicznym drzewkiem jest bardzo ciekawy, kolorowy a na dodatek obserwowanie drzewka przez cały dzień wywołuje u dzieciaków niesamowitą radość i czujność:) u nas był jeszcze element rywalizacji (kto pierwszy wypatrzy kolejny kryształek) i pełno zachwytów.

Polecamy wszystkim ciekawskim małym naukowcom i obserwatorom:)

Drzewko możecie kupić np TU. Cena bardzo przystępna a efekty niesamowite:)


4 komentarze:

 1. Wow... Hodowałyśmy kiedyś kryształki ale trwało to dłuuugo... Musimy zakupić takie drzewko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My też hodowaliśmy tradycyjnym sposobem, ale czas oczekiwania był strasznie długi a i efekt mniej spektakularny niż tutaj.

   Usuń
 2. Na żywo był jeszcze lepszy efekt niż na zdjęciach:)

  OdpowiedzUsuń