piątek, 6 maja 2016

Mały przyrodnik poznaje las

Pierwszy dzień maja spędziliśmy w lesie, nie cały, ale wystarczająco długo aby przypomnieć sobie budowę lasu, kto w nim mieszka i do czego las jest nam potrzebny. Mali przyrodnicy bawili się przy okazji w fotografów i uwiecznili na "kliszy" las widziany ich okiem:)


Nasze dzieci uwielbiają przyrodę. Znają dużo gatunków zwierząt, sporo roślin i wiedzą, że przyrodę należy szanować. Lubimy spędzać wolny czas na świeżym powietrzu- w parku, zagajniku i oczywiście w lesie.
Mamy dużo książek o tematyce przyrodniczej, z których często korzystamy. Dzieci bardzo chętnie sięgają po nie same i przewracają stronę po stronie. Uwielbiają atlasy ptaków, grzybów, kieszonkowe wydania przewodników przyrodniczych.
Ostatnio udało mi się kupić w taniej książce dwie bardzo ciekawe pozycje dla dzieci, takie książko- uzupełnianki z naklejkami. Uciekam coraz bardziej od takich pozycji, ale te dwie tak bardzo mnie zainteresowały, że kupiłam je bez najmniejszego zawahania.

Poznaje Las i Poznaje Zwierzęta Polski, to idealne pozycje dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych. Można je poczytać, pobawić się z nimi i co najważniejsze, pouczyć.  Nie są przeładowane treścią, ilustracje całkiem niezłe, zadania o różnym stopniu trudności i nawet te naklejki całkiem ładne. Format A4, ale pozycje są lekkie i można je bez problemu zabrać na wycieczkę. My całe przerobiliśmy w domu, ale nie ma to jak zweryfikować swoją wiedze na żywym organizmie, dlatego do lasu nie omieszkaliśmy ich zabrać.

Już na samym początku naszej wyprawy Cynamonka dostała"swój aparat fotograficzny" . Uwielbia ostatnio fotografować, więc nie trzeba jej było namawiać do pstrykania zdjęć w lesie. Pole manewru nieograniczone a do tego moja ciekawość, co będzie dla niej na tyle interesujące, aby to uwiecznić.

Pierwsze zdjęcie dość intrygujące- śmieci. Jakieś pozostałości metalowych spiral. które walały się wzdłuż ścieżki, najprawdopodobniej odpady po kradzieżach kabli zakopanych na terenie lasu.


Potem pokrzywy i inne mniejsze roślinki. Wszystko robione było z jednej pozycji stojącej, więc trzeba było pokazać dziecku, że można też pójść krok do przodu i aby zrobić ładne zdjęcie, można zrobić je np. leżąc. Bardzo jej się to spodobało:)

Ciekawym obiektem do fotografowania są grzyby


I spróchniałe pnie drzewPodczas pierwszego postoju wyjęliśmy z plecaka książkę i szukaliśmy warstw lasu. Wszystko oczywiście skrupulatnie sfotografowane:)
Ściółka
Runo leśne

Podszyt


Pnie drzewKorony drzewOprócz warstw lasu przypomnieliśmy sobie jakie są w Polsce lasy i jakie drzewa w nich rosną. Próbowaliśmy odszukać kilka charakterystycznych gatunków. Dzieci pamiętały nawet jak odróżnić sosnę od świerku czy jodły.  Po drodze mijaliśmy małą szkółkę dla drzew. Dzieci dziwiły się, ze tak ładnie w rządku posadzone zostały sadzonki.
Kiedy zboczyliśmy lekko z wyznaczonego szlaku , odkryliśmy całkiem inny las. Bardziej ponury, trochę straszny z bardzo nierównym terenem. Trzeba było przedzierać się przez gęstwinę i wspinać na lekkie wzniesienia.


 W drodze powrotnej spotkaliśmy żuka i zrobiliśmy kilka zdjęć leśnym kwiatom. 

Padnięci, dotlenieni i wyczerpani fizycznie wróciliśmy na kolację do domu. Jeśli ktoś z Was chciały razem z nami  powędrować po tym magicznym lesie, to dajemy małą wskazówkę, gdzie go szukać:)Większość zdjęć przedstawionych w poście wykonanych zostało przez Cynamonkę a sam wpis powstał w ramach blogowego projektu Mały Przyrodnik. 
 

4 komentarze:

 1. wow! nie wiedziałam, że byliśmy aż w dwóch miejscach na 18. południku :) (został nam jeszcze Kapsztad..)
  cynamonkowe zdjęcia pięknie oddają prawdziwe oblicze lasu - brawo!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudownie, że dzieci interesują się przyrodą :)
  Mieliśmy również w majówkę wycieczkę przyrodniczą :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. ale cudne! I ten 18 południk! Bomba!

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudne zdjęcia... Sama bym rakich nie zrobiła :-).
  Szkoda że me Dziecko średnio po lesie lubi łazić przez co odwiedzamy go tylko ze dwa razy w roku ;-)

  OdpowiedzUsuń