wtorek, 9 sierpnia 2016

Toruń

Toruń- cudowne miasto pełne historii, nowoczesności, atrakcji i turystów. Miejsce na mapie, które trzeba zobaczyć:)
Mimo krążącej famy o niezbyt przyjaznym nastawieniu Bydgoszczy do miasta Kopernika, to my Toruń uwielbiamy. Przy każdej wizycie jesteśmy nim oczarowani i za każdym razem zaskakuje nas czymś nowym.


Celem naszej weekendowej wyprawy do Torunia były warsztaty dla dzieci w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Ta tajemnicza nazwa kryje za sobą nic innego jak centrum nauki z wystawami stałymi, czasowymi oraz mnóstwem warsztatów. Oferta skierowana jest zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Oprócz świetnej zabawy gwarantowana jest dawka wiedzy przekazywana w najlepszy z możliwych sposobów- poprzez badanie i doświadczanie:)
My niestety zdążyliśmy odwiedzić tylko jedno z pięter centrum z wystawą stałą "O obrotach". Zajęło nam to prawie godzinę a i tak wszystkiego nie dotknęliśmy. Pola była oczarowana, zachwycona i już planuje kolejną wyprawę do Młyna:)
O godzinie 14 rozpoczęliśmy warsztaty "Kwiat uśmiechem rośliny". Poznaliśmy budowę rośliny, budowę kwiatu, robiliśmy kwiaty z papieru, ale największą atrakcją były badania kwiatów pod mikroskopem. Tak nam się spodobało, że postanowiliśmy kupić własny mikroskop:)


Po wizycie w centrum nauki trzeba było kupić "naukowe" pamiątki. Wzbogaciliśmy się zatem o Nurka Kartezjańskiego, dwa bardzo mocne magnesy wydające dźwięki oraz balansującego ptaka.Podczas spaceru po toruńskiej starówce, zupełnie przypadkowo, trafiliśmy na widowisko historyczne odbywające się na terenie zamku krzyżackiego. Odtworzone zostały wydarzenia z 1410 r, tuż po bitwie pod Grunwaldem, kiedy to po wielu potyczkach tzw. wielkiej wojny, krzyżacki Toruń przeszedł na stronę Jagiełły.
Widowisko było niesamowite. Brało w nim udział ok 150 rycerzy. Wojacy ziem polskich toczyli zajadły bój z Krzyżakami. Były potyczki piesze, konne a do tego efekty pirotechniczne. Paliło się, dymiło i raz po raz słychać było wystrzały armatnie.
Po zakończeniu bitwy przyszedł czas na poszukiwania najbardziej znanych symboli Torunia. Pola spisała się na medal a za każdy znaleziony obiekt dostał 1 zł, które miała przeznaczyć na zakup pamiątek. Motywacja była duża, to i poszukiwania odbywały się błyskawicznie:)


Na ulicy Szerokiej wstąpiliśmy do Manufaktury Cukierków. Od słodkości aż kręci się w głowie! Polecam odwiedzić to miejsce, bo oprócz półek zapełnionych cukierasami i lizakami, możemy poobserwować jak one powstają. Warto też kupić choć jedno opakowanie cukierków. Wybór bardzo duży i każdy znajdzie swój ulubiony smak- od strasznie kwaśnych po bardzo słodkie:)Nasza jednodniowa przygoda z Toruniem skończyła się wieczorem a Cynamonka  ze swoimi zdobytymi monetami czekała na najważniejszy moment- pamiątki. Niestety większość straganów była już zamknięta i trafiliśmy do ostatniego, który też już częściowo był złożony. Pola z błagalnym wzrokiem podeszła to sprzedawczyni, pokazała ile ma pieniążków, ale niestety praktycznie wszystko było droższe. Załamana już chciała odchodzić od straganu, kiedy Pani podała jej jedną z figurek i powiedziała, że to prezent dla ostatniej klientki. Zaskoczona i zdumiona powiedziała tyko bardzo dziękuję z szerokim uśmiechem na twarzy! My byliśmy w nie mniejszym szoku i wspólnie zdecydowaliśmy odwdzięczyć się za ten gest. Pani dostała od nas kolorowego lizaka:)


Po naszej wyprawie do Torunia możemy jednoznacznie stwierdzić, że to miasto to nie tylko zabytki, obiekty naukowe, restauracje, turyści ale również wspaniali ludzie!
Pod koniec sierpnia planujemy kolejny wypad do Torunia, tym razem cel to Festiwal Świateł.

Do zobaczenia w Toruniu:)

8 komentarzy:

 1. zgadzam się całkowicie - Toruń jest piękny i warto go odwiedzić!
  a nawet regularnie odwiedzać, co też czynimy :)
  "światełka" w zeszłym roku zrobiły na J. (i nie tylko) duże wrażenie, więc myślę, że warto
  Manufaktura podoba się chyba wszystkim dzieciom :)
  z kolei Młyn Wiedzy mamy od dawna w planach... może w połowie września przy okazji Copernikonu?

  pomysł z zarabianiem na pamiątkę super! (oczywiście zachowanie "straganiarki" także - brawo!)
  a według jakiego klucza Cynamonka szukała "najbardziej znanych symboli"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My uwielbiamy Toruń i zdecydowanie za rzadko tam jeździmy.To piękne i ciekawe miasto:)
   Co do klucza, to właściwie go nie było. Na szybko zaproponowałam szukanie Kopernika, osiołka, żab i pieska. Pola była odrobinę przez nas nakierowywana, ale frajda była nieziemska:) W palach mamy odwiedzenie Wrocławia i poszukiwanie krasnali, ale stawkę musimy jakąś niższą ustalić, bo zbankrutujemy:)

   Usuń
 2. Dziękujemy za wizytę i tak pozytywne opinie związane ze zwiedzaniem i udziałem w warsztacie. Zachęcamy, aby odwiedzić nas 30 września. Podczas Europejskiej Nocy Naukowców udostępnimy czwartą stałą wystawę "...To takie proste!". Pola i Państwo z pewnością będziecie się świetnie bawić.
  Pozdrawiamy,
  zespół Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To my dziękujemy za tak cudowne miejsce na mapie Torunia. Mimo ograniczeń czasowych nasza wizyta u Państwa była niesamowicie pouczająca i była dla nas cudownym doświadczeniem. Niebawem wybieramy się ponownie do Torunia i na 100% pojawimy się również w Młynie Wiedzy. Nie możemy się już doczekać nowej wystawy i z ciekawością śledzimy wszystkie jej zwiastuny na FB.
   Pozdrawiamy i do zobaczenia:)

   Usuń
 3. Nie byłam nigdy w Toruniu nad czym ubolewam ale na przyszłość wiem już gdzie warto zajrzeć.
  Super że jesteście tak zadowoleni z wycieczki :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musicie koniecznie odwiedzić Toruń. To piękne i bardzo ciekawe miasto z bardzo bogatą ofertą zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Nie można się tam nudzić:)

   Usuń
 4. Ostatnio siostra była z rodziną w Toruniu , a my wybieramyy się tam jak sójka za może :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Toruń jest piękny, więc zachęcam do odwiedzin. Na pewno będziecie zadowoleni:)

   Usuń