niedziela, 9 października 2016

Podróż po Europie

Europa to mały i bardzo zatłoczony kontynent. W jego skład wchodzi 46 państw i w każdym z nich żyje się inaczej i mówi zazwyczaj w różnych językach. 
Ale czy na pewno jest mały i czy jego różnorodność polega tylko na innym sposobie życia i różnorodności językowej? Najwyższy czas aby aby to sprawdzić i odkryć choć niektóre z tajemnic jakie kryje Europa. 


Świat podzielony jest na 7 kontynentów. Europa jest szóstym, co do wielkości, kontynentem świata. Z trzech stron otoczona jest wodą- Ocean Arktyczny i Ocean Atlantycki oraz Morze Norweskie, Morze Północne i Morze Śródziemne. Dwa inne duże morza: Morze Czarne i Kaspijskie, leżą wzdłuż wschodniej granicy Europy z Azją.
Mimo swoich niewielkich rozmiarów, Europa jest kolebką wielu narodów, języków i kultur. Ma za sobą bardzo długą historię, słynie ze wspaniałej architektury i sztuki. Krajobraz kontynentu jest bardzo zróżnicowany, klimat niby umiarkowany ale różnice temperatur dość wysokie, wiele państw posiada cenne złoża surowców naturalnych, ma jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie.
Te i inne ciekawostki możemy przeczytać w książkach geograficznych, atlasach czy w internecie. Jak jednak zabrać się za poznanie "naszego" kontynentu z dziećmi?

My zaczęliśmy od całego świata i jego podziału na kontynenty. Poznaliśmy kształty poszczególnych kontynentów i gdzie położone na kuli ziemskiej. Położenie kontynentów określaliśmy przy pomocy globusa oraz naszej filcowej mapy świata.


Nasze poznawanie Europy nie obyło się bez przewertowania kilku atlasów dla dzieci, książek o tematyce geograficznej oraz książeczek dla dzieci do nauki i uzupełniania.Kiedy dzieciaki umiały już bez problemu odszukać Europę na  mapie i nie myliły jej z innymi kontynentami, przyszła pora na kolejną pomoc dydaktyczną.

Na białej płycie pilśniowej zrobiłam dzieciakom mapę Europy. Była to dość żmudna praca, ale efekt jest zadowalający:) Kontury państw starego kontynentu namalowane zostały pisakiem do płyt CD a morza i ocean pokolorowaliśmy wspólnie z dziećmi kredką(mieliśmy tylko jedną, która chciała po takiej powierzchni malować a do tego nie wycierała się). Póki co są same kontury, ale już niebawem przystępujemy do miedzy blogowego projektu Mali Podróznicy.
Wraz z upływem czasu nasza mapa będzie się zapełniała i stawała coraz bardziej kolorowa. Nasze poczynania będziemy skrupulatnie dokumentować i opisywać, ale póki co zajmujemy się nią jako całością.
Cynamonka posiada dość sporą kolekcję figurek zwierząt, więc nie mogliśmy ich nie wykorzystać do nauki o Europie. Dzieciaki wybrały wszystkie te zwierzaki z kolekcji, które zamieszkują Europę i porozstawiały na mapie. Powstała nam w ten sposób mapa fauny europejskiej:)Mapa służy nam również do odszukiwania poszczególnych państw bez żadnych podpowiedzi i muszę się niestety przyznać, że i my rodzice polegamy na niektórych. Te mniej znane trudno nam było umiejscowić na takiej konturowej mapie, więc jest nadzieja, że nie tylko dzieciakom się przyda, ale i my trochę się jeszcze podszkolimy z geografii:)

Wracamy do zabawy naszą mapą a Was zapraszamy na nasz kolejny geograficzny post , tym razem prosto z Francji:)

 

4 komentarze:

 1. Bardzo a to bardzo podoba mi się Wasza mapa! Pomysł genialny z wykorzystaniem "domowych" zwierzątek. Sama bym się wiele nauczyła i łatwiej zapamiętała co gdzie żyje. A dzieciaki to już w ogóle. Super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję:)Mapa, to był spontaniczny pomysł, ale efekt nawet mnie zaskoczył:). Jeśli chodzi o naukę, to przyda się całej naszej rodzinie. Wstyd się przyznać, ale okazało się, że i rodzice mają sporo braków w wiedzy na temat naszego kontynentu:)

   Usuń
 2. Świetne książki, mapa i figurki!!! bardzo mi się to wszystko podoba, bo ja noga z geografii byłam a córkę chętnie bym jakoś fajnie chciałą jej nauczyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję:) Taka forma nauki u nas sprawdza się w 100%. Dzieciaki bardzo dużo zapamiętują, więc gorąco polecam taki sposób.

   Usuń