Mandala to motyw artystyczny tworzony na planie koła. Tworzenie mandali stosowane jest głównie w buddyzmie gdzie tworzenie i niszczenie jest rodzajem medytacji i ma duże znaczenie religijne.
W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą słynnego szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatry Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapeutyczne działanie mandali, która wykonywana spontanicznie odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej.
Korzyści z tworzenia mandali:
- rozwija wyobraźnię (kreatywna edukacja),
- pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji,
- pozwala wyrazić uczucia, lęki i myśli,
- rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
- pomaga się wyciszyć i zrelaksować.
Tyle z teorii a praktyka? U nas mandale powstały ze skarbów znalezionych po drodze z przedszkola. Użyliśmy: liści, orzechów laskowych, żołędzi, kasztanów szyszek i kwiatów. Aby zachować wzór koła i aby było trochę łatwiej mandale układaliśmy na okrągłych podkładkach kuchennych. Kolor podkładek oczywiście jesienny- wrzos.
Mandale Cynamonki układały zaczynając od środka. Cynamonkowi szybko się znudziło i nie dokończył swojej pracy, ale Cynamonka pracowała w wielkim skupieniu i z dużym zaangażowaniem. Bardzo jej się podobała taka praca i wykonywała ją bardzo starannie, dbając o zachowanie kształtu i powtarzalność wzoru. Wydaje mi się, że jeszcze nie jedna mandala u nas powstanie.
U Was już takie liście jesienne? U mnie na razie tylko z brzozy lecą. A mandala bardzo ciekawa.
OdpowiedzUsuńDziękuje:)Na szczęście póki co jest słonecznie, ale liści jesiennych już bardzo dużo.
OdpowiedzUsuń