piątek, 19 września 2014

Jesienne mandale

Mandale to nasze pierwsze jesienne prace, które gorąco wszystkim polecamy. Do ich stworzenia można użyć dosłownie wszystkiego. My wybraliśmy jesienne skarby.

Mandala to motyw artystyczny tworzony na planie koła. Tworzenie mandali stosowane jest głównie w buddyzmie gdzie tworzenie i niszczenie jest rodzajem medytacji i ma duże znaczenie religijne.

W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą słynnego szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatry Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapeutyczne działanie mandali, która wykonywana spontanicznie odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej.

Korzyści z tworzenia mandali:
 • rozwija wyobraźnię (kreatywna edukacja),
 • pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji,
 • pozwala wyrazić uczucia, lęki i myśli,
 • rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
 • pomaga się wyciszyć i zrelaksować.
Powyższe i wiele więcej informacji na ten temat możecie znaleźć np na  Mandale.info kreatywna edukacja

Tyle z teorii a praktyka? U nas mandale powstały ze skarbów znalezionych po drodze z przedszkola. Użyliśmy: liści, orzechów laskowych, żołędzi, kasztanów szyszek i kwiatów. Aby zachować wzór koła i aby było trochę łatwiej mandale układaliśmy na okrągłych podkładkach kuchennych. Kolor podkładek oczywiście jesienny- wrzos.
Mandale Cynamonki układały zaczynając od środka. Cynamonkowi szybko się znudziło i nie dokończył swojej pracy, ale Cynamonka pracowała w wielkim skupieniu i z dużym zaangażowaniem. Bardzo jej się podobała taka praca i wykonywała ją bardzo starannie, dbając o zachowanie kształtu i  powtarzalność wzoru. Wydaje mi się, że jeszcze nie jedna mandala u nas powstanie.

2 komentarze:

 1. U Was już takie liście jesienne? U mnie na razie tylko z brzozy lecą. A mandala bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje:)Na szczęście póki co jest słonecznie, ale liści jesiennych już bardzo dużo.

  OdpowiedzUsuń