czwartek, 7 maja 2015

Góra Chełmo pełna tajemnic i legend

Dzisiaj chciałam Was zaprosić w moje rodzinne strony i pokazać Wam jedną z perełek, jakie kryje powiat radomszczański( nie mylić z radomskim:))
Góra Chełmo to miejsce, o którym do tej pory krąży wiele legend, owiana tajemnicą wydaje się czasem mroczna ale zarazem fascynująca.


Moja babcia mówiła, że na Górze Chełmo śpi wojsko Królowej Jadwigi i czeka na odpowiedni czas, aby mogło się obudzić. To tylko jedna z wielu legend przekazywana z ust do ust krążąca w wioskach położonych niedaleko Góry Chełmo. Inne przekazy mówią o duchach, czarownicach jeszcze inne poruszają wątki historyczne sięgające początków średniowiecza. Pewne jest tylko, że na terenie góry znajdowało się jedno z większych grodzisk w skali kraju. Potwierdzają to badania wykonane w 2013 r, dzięki którym zidentyfikowano linie obronne, wały i fosy. Zamknięta siedmioma liniami wałów przestrzeń grodziska osiągała powierzchnię ok. 11 ha. Z badań wynika również, że w X wieku było to miejsce tętniące życiem i stanowiło ważny ośrodek osadniczy.


Góra Chełmo leży w sąsiedztwie wsi Chełmo w powiecie radomszczańskim w woj. łódzkim. Wysoka na 323 m n.p.m. stanowi najwyższe wzniesienie województwa. Dzisiaj to rezerwat archeologiczno-leśny chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców, ale również przez turystów i  badaczy. Góra jest bardzo malownicza, zalesiona z licznymi ścieżkami, które ułatwiają spacerowanie. Pełna niespodzianek a największą z nich jest skalna ściana z licznymi napisami sięgającymi początków XX wieku.

Ponieważ góra położona jest bardzo blisko miejsca zamieszkania moich rodziców, była idealnym miejscem wypadowym na majowy spacer z dziećmi.

Więcej informacji o Górze Chełmo jej historii i legendach możecie znaleźć np. TU i TU.


Jeśli kiedykolwiek będziecie w okolicy i lubicie leśne wędrówki, odwiedźcie koniecznie Górę Chełmo. Pamiętajcie jednak, że to rezerwat, który rządzi się swoimi prawami i zachowajcie szczególną ostrożność aby podczas spaceru nie ucierpiał:)
1 komentarz:

  1. Lubię takie miejsca do spacerów choć w mojej okolicy ich nie ma za bardzo. Mamy blisko jedną górkę też z pewną miejską legendą ale taka "dziką" i tak zarosła że z dzieckiem ciężko się dostać :-(

    OdpowiedzUsuń