wtorek, 27 września 2016

Wrocław z dziećmi

Wrocław, miasto pełne historii, zabytków, wydarzeń kulturalnych i ulicznych happeningów. Miasto pełne wspaniałych widoków, wijących się rzek i mostów. Miasto pełne kontrastów i różnorodności. To w końcu miasto pełne... krasnoludków:)Aby zwiedzić całe miasto  trzeba się zatrzymać w nim na minimum tydzień, choć nie jestem pewna czy i tyle wystarczy. Jest tam mnóstwo bardzo ciekawych zabytków, muzeów, wystaw, pomniki, zoo, atrakcje związane z rzeką i ponad 130 krasnali do odszukania. Niesamowity klimat starówki można odczuć wtapiając się w tłum turystów i mieszkańców, wycieczka do zoo to raj dla dzieci a dla rodziców wspomnienia telewizyjnych programów p. Gucwińskich, Panorama Racławicka- symbol Wrocławia zapamiętany ze szkoły.
To tętniące życiem miasto trzeba po prostu zobaczyć i pobyć w nim choć kilka dni. Opisy i zdjęcia nie są w stanie oddać jego niepowtarzalnego klimatu.


A jakie atrakcje czekają na rodziny z dziećmi? Całe mnóstwo i przy tak krótkim pobycie jak nasz(3 pełne dni) trzeba niestety wybierać. Ponieważ pogoda nie bardzo nam dopisała, było chłodno, czasami padał deszcz a do tego dzieciaki podziębione, wybraliśmy trzy główne miejsca do zwiedzania i włóczęgi po Starówce w poszukiwaniu krasnali.

Pierwszym miejscem jakie zobaczyliśmy było KOLEJKOWO. Kolejkowo to Dolny Śląsk w miniaturze. To makieta przedstawiająca najpiękniejsze i najważniejsze obiekty i miejsca tego regionu z główną jej atrakcją czyli pociągami. Po kilku ogromnych makietach pędzą po szynach pociągi osobowe, towarowe, parowozy, tramwaje a nawet jeżdżą samochody. Makiety zdają się tętnić życiem a my stajemy się obserwatorami a w niektórych przypadkach wręcz podglądaczami miniaturowego świata.
Na makietach zobaczymy wieś, miasto, stok narciarski, górskie schronisko, plażę, cyrk, festyn, wesele, warsztaty napraw i zwykłe życie ludzi.
Figurki ludzi i zwierząt obserwujemy w przeróżnych sytuacjach i wydaje się jakby na chwilę za pomocą czarodziejskiej różdżki, ich świat został zatrzymany. Z niecierpliwością czekamy aż czar pryśnie i wrócą do swoich zajęć. W Kolejkowie zmieniają się również pory dnia. Występuje tam 9 minutowy dzień, po czym zachodzi słonce, zapalają się światła w domach i latarnie miejskie- nadchodzi noc.

Kolejkowo mieści się na terenie najstarszego dworca kolejowego we Wrocławiu. Dworzec Świebodzki położony jest bardzo blisko centrum miasta, niecały kilometr od rynku.
Miniaturowy świat oczaruje wszystkich, zarówno dzieci jak i dorosłych. Musicie go koniecznie zobaczyć.

Kolejne miejsce jakie polecamy na mapie Wrocławia to Hydropolis


Hydropolis to centrum wiedzy o wodzie, jedyne w Polsce, jedno z nielicznych w Europie. W/w wystawa znajduje się w XIX wiecznym, podziemnym zbiorniku wody czystej. Podzielona jest na 8 stref tematycznych a każda z nich opowiada nam o wodzie w zupełnie inny sposób.
Hydropolis to nie tylko centrum nauki ale multimedialne muzeum a nawet wehikuł czasu. 
Już na samym wstępie zachwyca nas jedną z najdłuższych, sterowaną komputerowo kurtyną wodną. Przyglądając się jej dostrzeżemy różne wzory tworzone przez strumienie spadającej wody. Nam udało się dostrzec serca, serduszka, pasy a podobno każdy inny wzór również możliwy jest do stworzenia:) Po wejściu do budynku wita nas przeszklona tuba z wirem- namiastka tego, co czeka na nas dalej.


Podczas projekcji filmu dowiemy się w jaki sposób powstała woda, czy jest jej dużo w kosmosie i jak dotarła na ziemię.


Strefa Głębiny odkryje przed nami kilka tajemnic oceanicznych.Wsiadając do batyskafu dotrzemy w najgłębsze miejsce na ziemi i odwiedzimy dno oceaniczne. Zobaczymy jakie stworzenia żyją na tak ogromnych głębokościach.

Poznamy życie oceanu, wypoczniemy w strefie relaksu oraz dowiemy się jak ważna jest woda dla człowieka, ile powinien jej pić, i ile znajduje się jej w poszczególnych produktach.

Zaczerpniemy odrobinę informacji z dziedziny inżynierii wodnej.
Dowiemy się jak ważna jest woda w mieście i poznamy jej skomplikowany obieg.
Te i mnóstwo innych informacji na temat wody czeka na Was na terenie Hydropolis. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć będąc we Wrocławiu.

Ostatnie miejsce, które polecamy do odwiedzenia, to Zoo. Bez tego miejsca pobyt we Wrocławiu się nie liczy:)
Od innych ogrodów zoologicznych różni je powierzchnia jaką zajmuje, cudowne Afrykarium oraz mnogość gatunków, które trudno zobaczyć w innych zoo. Zoo we Wrocławiu zaangażowane jest również w mnóstwo projektów, dzięki którym pomaga zwierzętom z różnych zakątków świata.
Wybiegi dla zwierząt są bardzo różne, ale widać, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i  idzie ku lepszemu.


Afrykarium
Frajda dla dzieciaków to Dzieciniec Zwierzęcy
Motylarnia i terrariaW zoo spędziliśmy ponad 5 godzin i nie udało nam się zobaczyć wszystkich zwierzaków! Jest ich tak dużo, że najlepiej zarezerwować sobie cały dzień na zwiedzanie. Wycieczkę można rozplanować tak, aby trafić na karmienie niektórych gatunków, co dla dzieciaków jest dodatkową frajdą. Większa część zoo to wybiegi na świeżym powietrzu, ale jest również kilka pod tzw dachem, gdzie możemy się ogrzać a nawet napić kawy:)
Dużą atrakcją dla maluchów na terenie zoo jest mini park linowy.
Jedyny minus zoo, to cześć gastronomiczna (my skorzystaliśmy z tej w Afrykarium- niestety drogo i bardzo kiepsko. Gorzej wypadła tylko "restauracja" poza murami zoo, przy jednym z wejść (o zgrozo, nieświeże były nawet ziemniaki!)
 
Czym byłaby wizyta we Wrocławiu bez poszukiwania krasnali! To jedna z największych atrakcji dla dzieci. Małe krasnoludki porozstawiane są niemalże po całym mieści. Najwięcej znajdziemy ich w okolicach starówki a dla ułatwienia możemy kupić sobie krasnoludkowy plan miasta. Bardzo się przyda w poszukiwaniach, bo niektóre krasnoludki potrafią się nieźle ukryć:)
Nasze poszukiwania były bardzo owocne a ich zwieńczeniem było ponad 20 krasnoludków w jednym miejscu- krasnoludkowa orkiestra, której nie mieliśmy na naszej mapie.


Jeśli się jeszcze zastanawiacie, czy wizyta we Wrocławiu z dzieckiem, to dobry pomysł, to odpowiem bez wahania, że bardzo dobry:) Ani dzieci ani dorośli nie mogą się tam nudzić:)
To co my zobaczyliśmy, to tylko niektóre z atrakcji. Miasto oferuje dużo więcej i nawet jeśli pogoda nie dopisze, to i tak każdy znajdzie tam coś dla siebie:)

Do zobaczenia we Wrocławiu!

2 komentarze:

  1. Wrocław i nas zahipnotyzował, chociaż póki co, przewędrowaliśmy tylko rynek i uliczki m.in. w poszukiwaniu krasnali, odwiedzili ZOO, ale przecież tyle zostało ... a do tego teraz Hydropolis... trzeba będzie tam wrócić i masz rację - nasz jeden dzień to za mało na zwiedzanie tego miasta ...

    OdpowiedzUsuń
  2. Nas też oczarował i mimo, że byliśmy tam tydzień temu to już planujemy powrót. Nasze 3 dni też nie wystarczyły na poznanie miasta i nawet całego zoo nie zdążyliśmy obejść:(

    OdpowiedzUsuń