niedziela, 3 stycznia 2016

Logopedyczne ubieranie choinki

Witamy w 2016 roku i z kopyta ruszamy z naszymi kreatywnymi zabawami. Na pierwszy ogień idzie logopedyczna zabawa w ubieranie choinki. Bawiliśmy się w nią chwilę przed świętami, ale temat jeszcze nadal jest aktualny a zabaw wspierających mowę nigdy za wiele.Do zabawy przygotowałam dzieciom białą kartkę, do której przykleiły wyciętą z zielonego brystolu choinkę. Wspólnie powycinaliśmy brokatowe bombki oraz przy użyciu ozdobnych dziurkaczy- żółte gwiazdki. Do zabawy potrzebna jest jeszcze słomka i dobry humor.

Na przygotowanej wcześniej choince, dzieci postawiły po kilkanaście kropeczek z kleju. Były to miejsca, do których miały zostać przyklejone ozdoby choinkowe. Aby zadanie było trochę bardziej skomplikowane a przy tym pomagało nam ćwiczyć oddech, bombeczki i gwiazdki nakładane były za pomocą słomki. Na początku nie było to takie proste i ozdoby często lądowały na stole zamiast trzymać się słomki. Po chwili dzieci jednak nabrały wprawy i bez problemu ozdobiły tą metodą całe drzewka.Na koniec dzieci dokleiły jeszcze łańcuchy oraz prezenty i powstały dwie nowe prace plastyczne, które dołączyły do naszej świątecznej galerii.W przypadku moich dzieci ćwiczenia oddechowe są bardzo ważne, bo niestety oboje mają wadę wymowy. Do ćwiczenia przed lustrem nie zawsze można je namówić, za to te przemycone w innej formie bardzo chętnie wykonują. Szukamy więc rożnych pomysłów a ten ze słomką wykorzystujemy dosyć często i póki co jeszcze im się nie znudził:)
Jeśli jeszcze nie próbowaliście tej metody, to gorąco polecam. Świetna zabawa i duża porcja ćwiczeń oddechowych w jednym!

2 komentarze: