sobota, 20 lutego 2016

Na przekór grawitacji

Uwielbiamy różnego rodzaju eksperymenty i doświadczenia. Robimy mniej lub bardziej spektakularne, ale również takie, które mimo swej prostoty sprawiają mnóstwo frajdy i radości. Jednym z nim jest doświadczenie "na przekór grawitacji".
Do wykonania eksperymentu użyliśmy:
kulki styropianowej ( piłeczki pingpongowej)
suszarki do włosów

Ze względu na bezpieczeństwo eksperyment powinien być wykonany z dala od wody i pod okiem osoby dorosłej!

Suszarkę należy podłączyć do prądu i ustawić na najniższą moc i na najniższą temperaturę. Moc podczas wykonywania eksperymentu można zwiększyć, ale dla mniejszych dzieci łatwiej go będzie przeprowadzić z małą mocą.

Kulkę styropianową czy też piłeczkę należy umieścić nad wylotem powietrza suszarki. Puszczamy piłeczkę i staramy się równo trzymać suszarkę. Piłeczka uniesie się do góry i będzie się tam utrzymywać. Po chwili możemy delikatnie zmienić ułożenie suszarki i skierować nawiew pod kątem. Piłeczka do pewnego momentu i tak będzie poddawała się podmuchowi powietrza.

Dlaczego piłeczka się unosi?
Działa na nią ciśnienie powietrza z suszarki, które jest niższe niż to wokół. Dlatego piłeczka się unosi. A dlaczego nie unosi się jeszcze wyżej? Bo działa na nią również siła grawitacji. Siła grawitacji i podmuchu powietrza równoważą się dokładnie w miejscu, w którym utrzymuje się najdłużej.


Doświadczenie, to jest banalnie proste w przeprowadzeniu, ale moim szkrabom sprawiło bardzo dużo radości. Najpierw korzystaliśmy z najmniejszego nawiewu i bez problemu można było utrzymać kulkę w powietrzu jak również utrzymywać ją pod kątem. Po zwiększeniu mocy piłeczka unosiła się dużo wyżej, ale trudniej było nad nią zapanować.

Pomysł zaczerpnięty z książki "Eksperymenty dla ciekawskich" wyd. Zielona Sowa


Polecamy wszystkim ciekawskim:)

3 komentarze: