czwartek, 14 kwietnia 2016

Poznaję Polskę - gra edukacyjna Zielona Sowa

Wydawnictwo Zielona Sowa wydało ostatnio kilka bardzo ciekawych i edukacyjnych gier. Zakochaliśmy się w nich od pierwszego zagrania i coś czuję, że w naszej kolekcji znajdą się wszystkie dostępne na rynku pozycje. Zresztą zobaczcie sami:)


Rozpoznanie w serii gier Zielonej Sowy zaczęliśmy od Poznaję Polskę. Wyszłam z założenia, że co jak co, ale swój kraj dzieci powinny znać!
Wiele z miejsc w Polsce już odwiedziliśmy, wiele się dowiedzieliśmy ale jest również mnóstwo innych, które powinniśmy i chcemy poznać i pokazać naszym pociechom. Są też miejsca, które zobaczyliśmy wspólnie, ale dzieciaki tego nie pamiętają, więc wiedzę trzeba co jakiś czas odświeżać. Świetną pomocą w tym zakresie okazała się gra Poznaję Polskę.
Gra to nie tylko zwykła planszówka. Oprócz planszy w kształcie naszego kraju, pionków i kostki do gry, są również tzw. karty ruchu oraz karty z pytaniami z zakresu podstawowej wiedzy o Polsce. Do gry dołączona jest również edukacyjna książeczka z zadaniami.

Zacznijmy od planszy


Jak wspomniałam wcześniej plansza ma kształt Polski a trasa rozgrywki przebiega przez cały kraj począwszy od gór a skończywszy na Helu. Pola po których się przesuwamy mają różne kolory. Jeśli staniemy na czerwonym pobieramy tzw. kartę ruchu, która mówi nam jak mamy się poruszać dalej (dodatkowy rzut, krok w tył czy przeprawa na niebieskie pole), jeśli staniemy na polu zielonym pobieramy kartę z pytaniem orła Mieszka. Na kartach pytania są dość łatwe a odpowiedzi udzielamy przez wybór z trzech podanych. Moja sześciolatka na część z nich udzieliła odpowiedzi bez zastanowienia, cześć skojarzyła z planszą -mapą, z niektórymi musiałam jej pomóc. Po kilku rozgrywkach poradziła sobie ze zdecydowaną większością pytań.
Rozgrywka trwa ok 20 min.


Do gry dołączona jest również książeczka z zadaniami. Są one przedstawione w różnej formie. Jest mapa Polski, mapa województw, krzyżówka, wykreślanka, tekst do uzupełniania, łączenie w pary rysunków i napisów itp. Zadania nie są jednak już tak łatwe jak pytania z kart. Cynamonka zrobiła tylko kilka z nich i to jeszcze z pomocą starej, dużej mapy Polski. Zaglądałyśmy też czasami do internetu. Zdecydowana większość zadań jest na poziomie szkoły podstawowej, ale jakąś wiedzę o kraju już trzeba mieć.Jeśli wszystkie zadania zostaną rozwiązane na małego znawce Polski czeka dyplom. Pola chciała już na wstępie go wypisać, ale niestety do rozgryzienia wszystkich zagadnień jeszcze potrzeba nam trochę czasu, więc dyplom musi trochę poczekać:)


Jak dla nas gra Poznaję Polskę jest bardzo dobrą i ciekawą propozycją na rynku. To prawdziwa gra edukacyjna, dzięki której poszerzamy naszą wiedzę o Polsce.
Wiek graczy sugerowany przez producenta, to 7+, ale myślę, że dzieciaki 6 letnie, też już nieźle poradzą sobie z grą. Cena też nie jest wysoka i można ją kupić w granicach 30 zł a nawet w okolicach 22zł, trzeba tylko dobrze poszukać:)

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z tą lub inną propozycji gier edukacyjnych Zielonej Sowy, to zdecydowanie Was do tego zachęcamy. Na nas czeka już kolejna do rozpracowania - Poznaję Zegar i już nie możemy się jej doczekać. W planach mamy też zakup jeszcze co najmniej trzech:)

Wpis powstał w ramach projektu Grajmy!


4 komentarze:

 1. Idealna pozycja na zbliżające się majowe święto :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na majowe święto i każdy inny dzień:) Myślę, ze warto grać w takie gry każdego dnia a święta narodowe mogą być inspiracją:)

   Usuń
 2. Świetna!!! Bardzo mi się podoba :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi tez się spodobała, ale najważniejsze, ze przypadła do gustu mojemu dziecku:)

   Usuń