środa, 28 października 2015

Dynie z wydzieranek czyli wspieramy rozwój małej motoryki

Mała motoryka to wszelkie czynności wykonywane przez palce i dłonie  i zaczyna się już w okresie niemowlęcym. Początkowo jest to chwytanie zabawek, budowanie z klocków, rysowanie, malowanie aż po bardziej skomplikowane jak sznurowanie butów czy prawidłowe posługiwanie się kredką czy ołówkiem.
Małą motorykę u dziecka możemy wspierać na przeróżne sposoby a my dzisiaj zajmiemy się wydzieraniem. Sezon dyniowy ciągle trwa, więc postanowiliśmy ozdobić w ten sposób dynię.  


Naszą zabawę z wydzierankami zaczęliśmy od przygotowania podłoża pod dynie. Były to biała kartka ozdobiona literkowymi stempelkami (Julek) oraz kartka z ramką wykonana gąbeczką nasączoną tuszem od stempelków(Pola). W ramce została naszkicowana dynia.


Następnie przygotowaliśmy pomarańczową bibułę i dzieci porwały ją na małe kawałki. Cześć z nich została zwinięta w malutkie kulki, ale bibuły było dosyć sporo i dzieci szybko się znudziły zwijaniem.
Na przygotowanych wcześniej kartkach dzieci przyklejały bibułkę. Tym razem użyliśmy kleju w sztyfcie.
Cynamonka  wyklejała dynię dokładnie miejsce przy miejscu a Cynamonek zrobił taka małą wariację na temat dyni. Miał jak zwykle swoją wizję, ale wyszła bardzo ciekawa praca:)
Wydzieranki to bardzo atrakcyjne zadanie dla maluchów i przedszkolaków a ozdobić można nimi przeróżne rzeczy, nie tylko kartki. Paluszki sobie nieźle poćwiczą a dodatkowo mogą powstać ciekawe prace jak np. nasze dynie:)Miłych wydzieranek życzymy!

7 komentarzy:

 1. Przypomniało mi się, jak pewnego wieczoru naszą Izkę olśniło, że ma wykleić takimi kuleczkami z bibuły Kubusia Puchatka do szkoły, "na jutro". Siedzieliśmy chyba do drugiej w nocy we trójkę i zwijaliśmy te kulki :)
  Jak ja kocham takie "upaprane łapki" - wtedy wiadomo, że się coś ciekawego dzieje :)
  Efekty fantastyczne!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki:) a swoją droga mieliście niezłą robotę a przy tym ile ćwiczeń małej motoryki i to jeszcze całą rodzinką:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w tym wprawę, następnym razem chętnie pomogę przy dyniach;)

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas wydzieranki - wyklejanki nie są ulubioną formą plastyczną... ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My trochę o niej zapomnieliśmy, ale musimy ją częściej wykorzystywać w zabawie:)

   Usuń