środa, 15 października 2014

Jesienne ptasie odloty

Jesień to nie tylko piękne kolorowe liście, w których możemy beztrosko się baraszkować, to nie tylko zbiory grzybów, żołędzi i kasztanów to również czas jesiennych odlotów.
Tym razem z Cynamonkami wzięliśmy "Pod lupę" ptaki, które odlatują na zimę do cieplejszych krajów i te, które u nas zostają.

Poszperaliśmy troszkę w prasie i w Internecie i oto wyniki naszych prac.

zdjęcie: jemiołuszka
wd5.photoblog.pl/
lvp3/200906/92/41499284.jpg

Ptasie odloty zaczynają się już pod koniec sierpnia. Ich głównym powodem jest brak odpowiedniego pożywienia oraz zbyt niska temperatura. Te ptaki, które nie potrafią zmienić swojej diety, muszą niestety pokonywać tysiące kilometrów w poszukiwaniu miejsca odpowiedniego do przezimowania. Jako pierwsze opuszczają nas bociany, żurawie, jaskółki, skowronki, słowiki i jerzyki.
Ptaki nie odlatują jednak tylko do Afryki( np.bociany, jaskółki, jerzyki,przepiórki, kukułki, słowiki,cyranki). Wiele gatunków na swoje zimowisko wybiera Europe Zachodnią i Południową(np.żurawie, skowronki, szpaki, gawrony, szczygły, zięby) lub Azji(np.muchołówka mała, świstunka zielonawa, dziwonia,pliszka cytrynowa). Jest również wiele gatunków ptaków, które na pobyt zimowy wybierają sobie Polskę. Przylatują do nas zazwyczaj z miejsc chłodniejszych, gdzie panuje niższa temperatura i śnieg jest bardziej uciążliwy miejsc, a to np.:ptaki drapieżne i sowy (myszołowy włochate, drzemliki, sowy jarzebate, sowy śnieżne), mniejsze ptaszki, które zmieniają swoją dietę z owadziej na roślinną (jemiołuszki, jer, rzepołuch, górniczek), ptaki wodne (kaczka lodówka, mewa siodłata,nur, gęś zbożowa) oraz ptaki, które maja lęgi na terenie naszego kraju(grubodziób, krzyżodziób świerkowy)A to kilka ciekawostek z życia emigrantów zimowych:

Bociany w przeciwieństwie do jerzyków nie lecą do Afryki po linii prostej, ponieważ nie potrafią szybować nad woda. Wybierają lot nad cieśniną Bosfor  pokonując nawet do 500 km dziennie.
Jerzyki, to prawdziwi mistrzowie lotu. Nie dość, że lecą non stop dniem i nocą, to jeszcze po drodze łapią owady, piją wodę z kropel deszczu i ucinają sobie małe drzemki.
Kukułki lecą samotnie, tylko nocą a ich bezbłędna orientacja przestrzenna porównywana jest do wyposażenia nowoczesnego samolotu.
Błotniak może w ciągu jednego dnia pokonać ok 1000 km
Słonka jest najwolniejszym ptakiem- max rozwija prędkość 30km/godz
Mysikrólik- najmniejszy europejski ptak, który leci ze Szwecji do Polski, podczas lotu traci połowę swojej masy ciała
Jemiołuszki trawią pokarm w ciągu 16 minut, dlatego nie zatruwają się jagodami roślin, których spożycie przez nas może dać śmiertelne skutki.

zdjęcie: grubodziob
digart.img.digart.pl/data/img/
vol2/84/35/download/3399997.jpgWile gatunków ptaków pozostają w Polsce mimo tego, że ich pobyt wiąże się z dużym ryzykiem. Do takich ptaków należą dobrze wszystkim znane wróble, samice sikor, strzyżyki, rudziki, kosy, mazurki, sójki, gile, dzięcioły, czyże i wiele innych. Jeśli zima będzie sroga a pokarm bardzo trudny do zdobycia, zadbajmy o naszych małych przyjaciół i pomóżmy im. jak każda pomoc i ta, musi niesiona być z głową. Nie karmy ptaków chlebem ani odpadkami z naszego stołu, bo to tylko może im zaszkodzić.

Odpowiednim pożywieniem, które chcemy umieścić w karmiku, będzie np.: słonecznik łuskany (niesolony!),nasiona zbóż (proso, pszenica),orzechy,owoce:jabłka, jarzębina, rodzynki oraz słonina- również niesolona.
Dajmy przykład naszym dzieciom i wspólnie z nimi dokarmiajmy ptaki, ale tylko odpowiednim pokarmem. 


 Mnóstwo inspiracji na karmiki dla ptaków znajdziecie np. TU;
Ten post wyszedł mi jakiś za bardzo naukowy, ale następnym razem pod lupę idzie wiewiórka i będzie mniej teorii a więcej zabawy:)

1 komentarz: