środa, 28 stycznia 2015

Co jest w worku?

Zabawa "co jest w worku" pomaga rozwinąć wyobraźnię, koncentrację oraz wzmocnić odbieranie bodźców. Do tego możecie ją bardzo szybko i łatwo przygotować.
Przygotujcie cienki worek z tkaniny, taki, który nie jest przezroczysty oraz kilka zabawek lub przedmiotów codziennego użytku. Zabawki można dobrać tematycznie np. różne pojazdy, przedmioty kuchenne, owoce itp.. Przedmioty pokazujemy dziecku a następnie chowamy do woreczka.
Jest kilka możliwości zabawy:
1. Do worka chowamy po jednej zabawce i zachęcamy dziecko do rozpoznania zabawki. Oczywiście używamy tylko rączek!( wersja dla najmłodszych 18-24m-ce)
2. Do worka chowamy wszystkie tematyczne zabawki i zachęcamy dziecko do odnalezienia i wymienienia jak największej ilości ukrytych przedmiotów(wersja dla ciut starszych +24m-ce)
3. Do worka chowamy różne zabawki, które dziecko zna, ale bez uprzedniego pokazywania- spisujemy na kartce odgadnięte przedmioty a na koniec sprawdzamy czy wszystko jest na liście( ta wersja bardzo podobała się mojej niespełna pięciolatce)

Zabawę można też trochę zmienić i pozwolić dziecku włożyć rękę do woreczka, tak aby jeszcze bardziej czuło fakturę odszukiwanej rzeczy.

Jeśli nie macie takiego worka, można zastąpić go zawiązaniem oczu dziecka np. jakąś chusteczką. Pamiętajcie jednak, że nie każde dziecko czuje się komfortowo z zakrytymi oczyma.
Jak taka zabawa pomaga dziecku?
Dotykanie przedmiotów rozwija percepcję, a skupianie się na zmyśle dotyku, bez możliwości obejrzenia przedmiotu, wzmacnia odbieranie bodźców. Taka zabawa również doskonale rozwija wyobraźnię dziecka.
Pamiętajcie też o nazywaniu przedmiotów przez dziecko, dzięki czemu poćwiczycie wymowę. Możecie też zabawę przekształcić w czysto logopedyczną wkładając do worka przedmioty, które mają nazwę odpowiednią do zaleconych przez logopedę:)Jeśli nie macie pomysłu na zabawę w dzisiejsze popołudnie, to zachęcam do wypróbowania zabawy z workiem. Przygotujecie ją błyskawicznie a maluchom na pewno się spodoba:) My bawiliśmy się całą trójką. A dzieci cieszyły się najbardziej, jak mama próbowała odgadnąć co one schowały w worku:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz