piątek, 4 marca 2016

Bardzo kolorowy eksperyment

Czas choroby i rekonwalescencji przedłuża się u nas w nieskończoność. Aby każdy dzień nie był taki sam, wymyślamy sobie różne zajęcia umilające pobyt w domu. Testujemy nowe masy plastyczne, malujemy, budujemy i odkrywamy na nowo moc eksperymentów.
Tym razem przedstawiamy eksperyment  wybuchowy i bardzo kolorowy:)


Do wykonania eksperymentu użyliśmy:

5 opakowań sody oczyszczonej
butelkę octu 10%
barwniki

Potrzebne też będą wysokie i jak najwęższe szklanki( najlepiej takie same) oraz taca czy inny pojemnik, do którego wyleje się nasza lawa:)

Eksperyment powinien być wykonywany przez osobę dorosłą!

Szklanki umieszczamy na tacy, wsypujemy sodę ( po jednym opakowaniu na szklankę) dosypujemy barwniki i mieszamy. Dolewamy ocet- staramy się robić to energicznie i dosyć szybko, rozlewając równe ilości. "Lawa" wypływa momentalnie, więc trzeba się śpieszyć aby wszystko wypłynęło w tym samym czasie. Wtedy jest najlepszy efekt.

Eksperyment jest bardzo widowiskowy a wylewająca się z pojemników piana tworzy niesamowite kształty i kolory. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to silna reakcja chemiczna octu i sody i dzieci powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od pojemników. Moje miały nawet ochotę pobawić się kolorowa pianką i "wodą", ale niestety nie tym razem:(

Jedyną wadą tego eksperymentu jest to, że trwa tak krótko. Aby trochę przedłużyć widowisko, przelewaliśmy jeszcze płyn z jednej szklanki do drugiej, ale efekt był już trochę mniej spektakularny. Na koniec powstała nam czarna breja, w której raz po raz pękały pęcherzyki powietrza.

Eksperyment uważamy za udany i bardzo ciekawy dla dzieci.
Polecamy do wykonania, tylko pamiętajcie o zachowaniu ostrożności:)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz