piątek, 9 maja 2014

Dzień Unii Europejskiej

Dzień Unii Europejskiej obchodzony jest w rocznicę ustanowienia Planu Schumana, które było początkiem integracji europejskiej. 9 maja, na pamiątkę tych wydarzeń, we wszystkich krajach członkowskich odbywają uroczystości rocznicowe. Głownie mają one cel informacyjno-edukacyjny, przybliżają wiedzę o Europie, jej kulturze i wewnętrznych powiązaniach.


 

 Cynamonki o Unii Europejskiej nie wiedziały nic, ale dzięki kilku zabawom, chociaż w niewielkim stopniu przybliżyłam im tę tematykę.

Zaczęliśmy od zabawy plastycznej, w której mógł brać czynny udział również Cynamonek.  Robiliśmy flagę Unii Europejskiej. Mieliśmy dwa arkusze brystolu: granatowy i żółty. Z żółtego Cynamonka wycinała dziurkaczem gwiazdki a potem naklejaliśmy je na odpowiednio przycięty kawałek brystolu w kolorze granatowym. Dla Cynamonki dla ułatwienia narysowałam na brystolu koło. Na jego obwodzie przyklejała gwiazdki. Przy okazji poćwiczyliśmy też liczenie do 12. Cynamonka jednak na dwunastych gwiazdkach nie poprzestała i flaga dostała jedną gwiazdkę gratis:)

Cynamonek oczywiście nie był tak zdyscyplinowany i najpierw wysmarował klejem granatowy arkusz i na to naklejał gwiazdki. Potem poprosił jeszcze o księżyc i tak zamiast flagi unijnej powstało księżycowo-gwiazdkowe niebo.


Następna zabawa była już bardziej skomplikowana i była przeznaczona dla Cynamonki. Wydrukowałam w dwóch egzemplarzach polityczną mapę Europy z zaznaczonymi państwami należącymi do Unii Europejskiej. Z jednego egzemplarza powycinałam wszystkie kraje, drugi pozostał w całości. Zadaniem Cynamonki było odszukanie na mapie powycinanych krajów i poprzypinanie ich pinezkami w odpowiednich miejscach. Wszystko umieszczone było na korkowej tablicy, aby pinezki łatwo się przypinały. Cynamonka radziła sobie bardzo dobrze i bez trudu znalazła większość państw. Oprócz spostrzegawczości Cynamonka poznała nazwy wielu krajów, które są w Unii Europejskiej, szukała różnic między nimi ( mniejsze- większe, różne kształty, z iloma krajami sąsiadują, położenie nad morzem czy w głębi kontynentu, wyspa, stały ląd).

   Ostanie zadanie - poznanie flag krajów Unii Europejskiej. Podobnie jak przy dopasowywance państw, dobieraliśmy i przyczepialiśmy flagi do odpowiedniego kraju. Aby zadanie nie było takie nużące, losowałyśmy z Cynamonką na zmianę karteczki z flagami i szukałyśmy kraju,do którego ona należy. Ponieważ flagi były dosyć spore, na tablicy zrobiło się małe zamieszanie i w pewnym momencie musiałyśmy przyczepiać jedną flagę na drugiej. Głównie jednak w tym zadaniu chodziło o poznanie różnych flag i różnic między nimi. Wskazywałyśmy na flagi z wybranymi kolorami, które mają ułożenie pionowe, które poziome, które oprócz pasków mają jeszcze inne elementy.Flagi, mapy oraz inne ciekawe materiały dla dzieci i rodziców, dotyczące Unii Europejskiej możecie znaleźć np. na stronie europa.eu. 

Już niedługo na naszym blogu pojawią się kolejne propozycje zabaw związane z różnymi krajami. Dzięki temu postowi zrodziło się w mojej głowie kilka ciekawych pomysłów.

Zapraszamy do zabawy!

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz